
„Ovog decembra u Dubaiju, predstavnici država iz celog sveta sastaće se pod okriljem Međunarodne Telekomunikacione Unije (ITU), agencje Ujedninjenih nacija koja se bavi pitanjima globalnih telekomunikacija. da bi pregovarali o izmenama ključnog sporazuma iz te oblasti. Sastanak, pod nazivom Svetska konferencija o međunarodnim telekomunikacijama (WCIT), se smatra ozbiljnom pretnjom slobodi na internetu, istovremeno i retkom prilikom da se poprave nepravedne mane postojećeg ekonomskog okvira komunikacione infrastrukture, odnosno da se promeni sve ili ništa od navedenog.
Iako postoji stvarni rizik da će vlasti autoritativnih država upotrebiti ovaj proces da zatraže veću kontrolu države nad internetom, bila bi greška da se WCIT pretvori u referendum o učešću UN-a u upravljanju internetom. Ujedninjene nacije već sada igraju važnu ulogu kroz međunarodni sistem ljudskih prava i podržavanjem diskusija kao što su Forum o upravljanju internetom (IGF). Problem predstavlja netransparentan proces donošenja odluka u okviru ITU – a, koji je uglavnom zatvoren za učešće civilnog društva, te predstavlja mogućnost za države da nameću politički motivisane predloge pravila, a na račun korisnika i inovatora. Iako kompanije i države imaju legitimne razloge da sarađuju po pitanju propisivanja pravila upravljanja internetom, ljudska prava korisnika mogu biti dovedena u opasnost, ako se to dešava iza zatvorenih vrata, bez adekvatnih mera zaštite.
Inicijativa za globalnu mrežu (GNI) je formirana da razvija standarde i okvir odgovornosti za kompanije koje se bave informacionim i komunikacionim tehnologijama, a koje su suočene sa zahtevima država koji mogu uticati na slobodu izražavanja i pravo na privatnost, kao i da ojača napore u saradnji sa vladama, a u cilju unapređenja položaja navedenih prava na globalnom nivou. Na osnovu navedenog iskustva, mi nudimo sledeće preporuke vladama država, kao i ostalim zainteresovanim licima na razmatranje:
- Prihvatiti standarde međunarodnog humanitarnog prava. Oni omogućavaju objekivne osnove koji su univerzalno prihvaćeni, čak i onda kada vlade ne uspevaju uvek da postupaju u skadu sa istim.
- Obezbedite saradnju svih zainteresovanih lica. Okupite kolektivnu stručnost informisanih zainteresovanih lica i dozvolite civilnom društvu da proverava postupke kompanija i vlada koji mogu ugroziti prava.
- Povećajte transparentnost. Obavezivanje na sistem transparentnosti prema javnosti, pruža kredibilitet i odgovornost.“
O tačnom datumu tribine, gde bi smo želeli da saznamo poziciju i stav naše Vlade na ovim pregovorima uskoro više detalja…